Bize Katıl
Yazılarım
Ziyaretçi Sayımız

Sayfalar

Sayfalar|Hitler |Tekiller

  • Son 24 saatte: 0
  • Son 7 günde: 0
  • Son 30 günde: 0
  • Şu anda: 0

Küresel Piyasalar: Dolar ve hisse senetleri Jackson Hole öncesi yükseldi

Bloomberght – Uluslararası piyasalarda dolar ve hisse senetleri Jackson Hole’daki toplantı öncesi yükseldi

Trump yönetiminin mali gündemini Kongre’de onaylatabilme kabiliyetine ilişkin yeni endişeler, dikkatlerin Perşembe günü ABD’nin Jackson Hole kasabasında başlayacak olan merkez bankacıları toplantısına çevrilmesi ile birlikte, Avrupa hisse senetleri üzerindeki olumsuz etkisini ertelemiş görünüyor. Dolar güç kazanırken, Avrupa’da işlem gören hisse senetleri yüükseldi.

Euro ve G10 ülkelerinin para birimlerinin çoğu dolar karşısında güç kaybederken, Stoxx Europe 600 Endeksi, Asya hisse senetlerindeki karışık seyrin ardından yükseldi.  Yatırımcılar büyük ölçüde, Jacksone Hole, Wyoming’de bir araya gelecek olan politika yapıcıların teşvikleri azaltmaya yönelik süreç konusunda işaretler verip vermeyeceklerini görmek için beklemede. Petrol dün yükseldikten sonra değer kaybetti, ancak ABD’de stokların talebin mevsimsel olarak güçlü olduğu bu dönemde düşmeye devam etmesinin etkisiyle varil başına 48 doların üzerinde tutundu.

Jackson Hole’da aralarında Fed Başkanı Janet Yellen ve Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi’nin de bulunduğu önemli konuşmacılardan anlamlı yorumların gelmesi beklentisi oldukça düşük, ancak Ağustos ayındaki durgunluk ortamında, bu toplantı yatırımcıların dikkatlerini üzerinde toplamaya yetecek denli önemli olarak niteleniyor. ABD’de tüm büyük endeksler çarşamba günü, ABD Başkanı Donald Trump’ın hükümeti kapama tehdidinin Kongre’nin borç tavanını kolayca yükseltmeyeceği ve vergi reformunu onaylamayacağı endişelerini artırmasının ardından düştü. Hisse senetleri Salı günü, Trump’ın Hazine Bakanı’nın Kongre’de önceliği borç limitini artırmaya ve vergi yasasında değişikliğe vereceklerini söylemesinin ardından destek bulmuş, tahviller ise değer kaybetmişti.

Singapur’da Aberdeen Asset Management idari direktörü Hugh Young, Bloomberg Television’a yaptığı değerlendirmede, “Belli varlıklara yönelim var, özellikle oldukça güçlü kalan hisse senedi piyasasına,” dedi ve “Bir miktar vakum beklenebilir, bu nedenle varlıklara bir geri çekilme olabilir” şeklinde görüş bildirdi.

Japonya’da Topix Endeksi’ne dahil hisselerdeki işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 17 kadar altındaydı. Draghi, Almanya’da Çarşamba günü yaptığı konuşmada AMB’nin ne düşündüğü konusunda somut işaretler vermedi ve gelecekteki ekonomik gelişmelere hazırlıklı olabilmek için merkez bankalarının politika inovasyonları konusunda açık fikirli olması gerektiğini kaydetti.

Piyasalarda izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Hong Kong’un dış ticaret dengesi Perşembe günü açıklanacak.

*ABD’de Perşembe günü açıklanacak olan 2. el konut satışları verisinin önceki aya göre yükseliş göstermesi ve halen güçlü seyreden emlak piyasasının artan fiyatlarla kontrol altındatutulduğunu işaret etmesi bekleniyor.

*Fed Başkanı Janet Yellen Cuma günü New York saati ile 10:00’da (TSİ 17:00) Kansas City Fed’in ev sahipliğinde Jackson Hole’da gerçekleştirilecek yıllık sempozyumda konuşma yapacak. Draghi’nin konuşması ise New York saati ile 15:00’te (TSİ 22:00).

Asya

*Japonya’da Topix Endeksi yüzde 0.5 düştü. Güney Kore’de Kospi Endeksi yüzde 0.4 ve Avustralya’da S&P/ASX 500 Endeksi yüzde 0.1 yükseldi. Hong Kong’da Hang Seng Endeksi, piyasanın Çarşamba günü tayfun nedeni ile kapalı olmasının ardından yeniden açılması sonrası yüzde 0.5 tırmandı.

*MSCI Asya Pasifik Endeksi, yüzde 0.3’e akdar çıakrdığı kazancını geri verdi ve hafifçe düştü.

*Japon yeni dolar karşısında yüzde 0.2 düşerek 109.30 seviyesine indi.

Hisse Senetleri

*Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saati ile 08:40’ta yüzde 0.2 yukarıda seyrediyordu.

*İngiltere’de FTSE 100 Endeksi yüzde 0.3 tırmandı ve bir haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktı.

*Almanya’da DAX Endeksi yüzde 0.1 yükseldi.

*Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.05’ten az yükseldi.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 yükseldi.

*Euro dolar karşısında yüzde 0.1 düşerek 1.1794 seviyesine indi.

*Sterlin dolar karşısında yüzde 0.05’ten az düşerek 1.2797 seviyesine indi ve kapanış bazında yaklaşık iki ayın en düşük seviyesini gördü.

Tahviller

*ABD’nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan yükselerek yüzde 2.18’e çıktı.

*Almanya’nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puandan az düşerek yüzde 0.38’e geriledi ve düşüşünü altıncı güne taşıdı.

*İngiltere’nin 10 yıllıklarının faizi bir baz puandan az yükselerek yüzde 1.062’ye çıktı.

Emtia

*Batı Teksas Petrol ü yüzde 0.3 düşerek varil başına 48.30 dolara indi.