Bize Katıl
Yazılarım
Ziyaretçi Sayımız

Sayfalar

Sayfalar|Hitler |Tekiller

  • Son 24 saatte: 0
  • Son 7 günde: 0
  • Son 30 günde: 0
  • Şu anda: 0

Gelişen piyasalar Fed beklentisiyle ralli yaptı

Bloomberght – ABD’de kötü gelen tarım dışı istihdam verisinin faiz artışının erteleneceğine işaret etmesi gelişen kur ve borsalarında ralliye neden oldu

Gelişen ülke para birimleri, borsa ve tahvilleri ralli yaptı. MSCI Gelişen Piyasalar Kur Endeksi %0.6 artışla 1,498.54 puan oldu. MSCI Gelişen Piyasalar endeksi %0.7 artışla 821.94 puan oldu ve 2 Mayıs’tan beri en yüksek kapanışa hazırlandı.

Asya’da Mayısta en kötü performansı gösteren para birimi ringit %1 yükseldi, 3 yıllık tahvil faizleri %3.23 ile 2 haftanın en düşük seviyesine geriledi. Endonezya para birimi rupi %0.9 değerlendi. Filipinler borsası %0.9, Malezya ve Endonezya borsası ise %0.5 yükseldi.

Hong Kong’ta Hang Seng China Enterprises Endeksi ise son yükselişin aşırı olduğuna dair spekülasyonla bir ayın zirvesinden geriledi.

ABD’de düşük gelen istihdam verisi Fed’den gelecek 2 ayda faiz artırımı beklentilerini azalttı, bu da gelişen piyasalardaki riskli varlıkların cazibesini artırdı. Bu akşam Fed Başkanı Janet Yellen’in Philadelphia’da konuşması ve Fed’in yol haritasına dair yönlendirme yapması bekleniyor. Fed fon vadelilerine göre bu ay için faiz artırım beklentisi %30’dan %4’e gerilemiş durumda.

Manila’daki BDO Unibank’ta şef stratejist olan Jonathan Ravelas, istihdam verisinin gelişen piyasalara bir gün daha nefes aldırdığını, ancak Brexit endişelerinin volatiliteye neden olduğunu belirtti.

İngiltere’nin AB’den ayrılmasını destekleyenlerin arttığını gösteren anketlerle pound %1.1 kadar düştü. Brexit referandumu 23 Haziran’da gerçekleşecek.