Bize Katıl
Yazılarım
Ziyaretçi Sayımız

Sayfalar

Sayfalar|Hitler |Tekiller

  • Son 24 saatte: 0
  • Son 7 günde: 0
  • Son 30 günde: 0
  • Şu anda: 0

Küresel Piyasalar: Dolar sakinleşirken hisse senetleri değer kazandı

Bloomberght – Uluslararası piyasalarda, dolar, endişelerin azalması ile birlikte sakinleşirken, hisse senetleri değer kazandı

Riskli varlıklardaki satış dalgası, ABD hisse senetlerinin toparlanarak gün içindeki kayıplarını geri almasının ardından zayıflarken, Asya hisse senedi piyasalarının çoğu yukarı yöndeki hareketlerine tekrar başladı ve dolar kayıplarını durdurdu.

Japonya’da Topix Endeksi ve Avustralya’da S&P/ASX 200 Endeksi, Singapur’dan Güney Kore’ye, hisse senetlerindeki kazançlara öncülük etti. Hisse senedi piyasaları, ABD’de Cuma günü sağlık hızmetleri yasa tasarısının geri çekilmesinin, ABD Başkanı Donald Trump’ın ekonomi gündemini uygulayabilmesine ilişkin endişeleri artırmasından dolayı kısa bir süreliğine düştükten sonra toparlandı. Dolar, Pazartesi günü Trump’ın seçilmesinden sonra elde ettiği kazançların neredeyse tümünü geri verdikten sonra sakinleşti. Standard & Poor’s 500 Endeksi (S&P 500) Pazartesi günü, ABD’nin diğer politika önceliklerinin uygulamaya koyulacağı ve ekonomik büyümenin güçlü kalacağına ilişkin iyimserliğin etkisiyle, kayıplarını geri aldı ve volatilite göstergesi VIX geriledi.

Manila’da BDO Unibank Inc. baş piyasa stratejisti Jonathan Ravelas, “Hisse senetleri piyasasındaki gerileme, Trump’ın büyüme öncelikli politikalarının uygulanamayacağı korkularından meydana gelen ani bir tepkiydi,” dedi ve “Bu havanın düzeldiğini görüyoruz, zira bazı yatırımcılar, Trump’ın gündemindeki gecikmenin Asya için bir soluklanma zamanı sağlayacağının, çünkü bu politikalrın bölge ekonomilerini olumsuz etkileyebilecek kısıtlayıcı ticaret tedbirlerini içerdiğinin farkına vardı” değerlendirmesinde bulundu.

Yatırımcılar, yavaşlayan enflasyonun Fed’in daha yavaş bir sıkılaştırmaya gitmesine neden olacağı beklentilerine ağırlık veriyor. Chicago Fed Başkanı Charles Evans, enflasyon ve kamu harcamalarına ilişkin belirsizlikle birlikte, bu yıl iki faiz artırımının sıkılaştırma için yeterli doz olduğunu söyledi.

Piyasalarca izlenecek önemli olaylar şöyle;

*İngiltere Başbakanı Theresa May Çarşamba günü, İngiltere’nin Avrupa’dan planlı çıkışını duyuran bir mektubun ardından, iki yıl devam edecek Brexit sürecini resmi olarak başlatacak.

*ABD ile Meksika arasında 2,000 mil uzunluğundaki sınır duvarının tasarlanması ve yapımına ilişkin teklif sunulacak.

*Macaristan, Meksika, Güney Afrika ve Tayland merkez bankaları faiz kararlarını açıklayacak.

*Samsung Electronics Co., Galaxy S8 model akıllı telefonunu tanıtımını yapacak. Bu model, Note 7 modellerinin pilinin alev alması ve bunun sonucu bu modelin geri çekilmesinin ardından ilk yeni akıllı telefon olacak.