Bize Katıl
Yazılarım
Ziyaretçi Sayımız

Sayfalar

Sayfalar|Hitler |Tekiller

  • Son 24 saatte: 0
  • Son 7 günde: 0
  • Son 30 günde: 0
  • Şu anda: 0

Küresel piyasalar “ABD ve Çin”den destek buluyor

Bloomberght – Uluslararası piyasalar, ABD ve Çin ekonomilerine ilişkin verilerden destek buluyor

Asya hisse senetleri, Çin’de enflasyon verilerinin dünyanın ikinci en büyük ekonomisinin istikrar kazandığına ilişkin işaretlere katkıda bulunması ile birlikte son bir yılın en yüksek seviyesine çıktı. Petrol geri çekildi ve sterlin düşüşünü beşinci güne taşıdı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, enerji ve ham madde üreticilerinin öncülüğünde, yükselişini dördüncü güne tşıdı. ABD ham petrolü, OPEC’in mevcut ayı piyasasının kısa ömürlü olacağı yolundaki tahmininin ardından dün yüzde 2.9 yükseldikten sonra varil başına 43 doların altında işlem gördü. Sterlin, İngiltere Merkez Bankası’nın bu hafta para politikasını gevşetmeye başlamasının ardından dört haftanın en düşük seviyesine indi. Tayvan doları, ülkede hisse senedi girişinin 1 milyar doları aşmasının ardından, 16 önemli para birimi arasında en fazla kazandıran para oldu.

Küresel hisse senetleri, ABD’de ekonomik verilerin 2004’ten bu yana beklentileri en fazla aştığı dönemi yaşaması ile birlikte, yaklaşık bir yılın en yüksek seviyesinde kapattı. Çin’de üretici fiyatları Temmuz ayında yedinci ay üst üste önceki aya göre daha yavaş artış gösterdi ve bu durum, geçen yıl son 20 yılın en yavaş büyümesini gösteren ekonomide imalat sektörünün iyileşmekte olduğunu işaret ediyor.

Tokyo’da Mizuho Securities Co. kıdemli teknik analisti Yutaka Miura, “ABD ekonomisinin sağlığı piyasalara destek sağlamaya devam ediyor,” dedi ve “Birçok Asya piyasası yeni zirvelerine ulaşıyor ve bunun arkasında ABD ekonomisinin gücü var” şeklinde görüş bildirdi.

Hindistan Merkez Bankası, Raghuram Rajan’ın son kez başkanlık yaptığı toplantıda gösterge faizi değiştirmeyerek yüzde 6.5’te bıraktı. Almanya ve İngiltere’de bugün dış ticaret verileri açıklanacak. Brezilya’da Senato Devlet Başkanı Dilma Rousseff aleyhine soruşturma açılıp açılmamasını oylayacak.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, önceki üç seansta yüzde 2.4 tırmandıktan sonra, Tokyo saati ile 13:24’te yüzde 0.4 yukarıda seyrediyordu.