Bize Katıl
Yazılarım
Ziyaretçi Sayımız

Sayfalar

Sayfalar|Hitler |Tekiller

  • Son 24 saatte: 0
  • Son 7 günde: 0
  • Son 30 günde: 0
  • Şu anda: 0

BDDK Başkanı kim olacak?

Finansgundem- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) yeni başkanı kim olacak? İşte kulislerde konuşulan o isimler;

BDDK yarışında TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül’ün adı öne çıkarken; Başkan Vekili Mutalip Ünal, Kurul Üyesi Haluk Tözüm ile Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan da kulislerde şansı olan diğer isimler olarak konuşuluyor.


Hürriyet’in haberine göre, BDDK Başkanlığına Haziran 2012’de 5 yıllığına atanan Mukim Öztekin, 14 Kasım 2014’te sağlık sorunlarını gerekçe göstererek ayrılmıştı. O tarihten beri başkanlığa İkinci Başkan Mutalip Ünal vekalet ediyor.
Başkent Kulislerinde iki aydır boş bulunan BDDK başkanlığına kimin atanacağı konuşuluyor. Başkanlık yarışında en güçlü adayın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Şakir Ercan Gül olduğu söyleniyor. Gül’ün TMSF Başkanlığına ikinci kez atanabilmesi için Ak Partili milletvekillerinin teklifiyle sürpriz bir şekilde ‘yasa’ değişikliği yapılmış ve Gül, 2012yılında yeniden TMSF Başkanlığına atanmıştı. Kulislerde Rizeli olan Gül’ün BDDK Başkanlığına kesin gözüyle bakılsa da başkan adayları arasında üç isim daha konuşuluyor.
İkinci Başkan Mutalip Ünal, BDDK Üyesi Haluk Tözüm ile Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan da diğer üç isim olarak sıralanıyor.
ESKİ BAŞKANIN GÖREV SÜRESİNİ TAMAMLAYACAK
BDDK Başkanlığına atanacak isim, yasa gereği, eski başkanın görev süresini tamamlayacak. Dolayısıyla bu göreve 5 yıllığına değil, 2 yıl 5 aylığına atanacak. Yani görev süresi 2017 Haziran ayında bitecek.
BAKANLAR KURULU ATIYOR
BDDK Başkanlığına atama Bakanlar Kurulu Kararı ile yapılıyor . Üye olarak atama ve başkan olarak görevlendirme kararı, Cumhurbaşkanı’nın onayıyla Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giriyor.
Ekonominin enkritik koltukları olan Hazine Müsteşarlığı, BDDK Başkanlığı ile BDDK üyeliğine hala bir atama yapılmamış olması, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu’nun isimler konusunda henüz bir uzlaşmaya varamadıkları yorumlarına neden oluyor. Hazine Müsteşarlığı, 21 Ağustos’tan beri vekaleten yönetiliyor.
SÜPER ÜST KURUL MU GELİYOR?
 Ankara kulislerinde konuşulan bir diğer konu ise BDDK, SPK gibi üst kurulların da üstünde yer alacak ‘çatı bir üst kurul’. Süper üst kurul, olarak da nitelendirilen bu üst kurulun ekonomiyle ilgili kuruluşlar arasında zaman zaman yaşanan kopukluğu veya koordinasyon eksikliğini giderebileceği ifade ediliyor.

GÜL KİMDİR?
Aslen Rizeli olan Şakir Ercan Gül, 1967 Erzurum doğumlu. 1988 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, İşletme Bölümü’nü bitiren Gül ardından Marmara Üniversitesi İşletme Muhasebe Finansman Bilim Dalı Vergi Denetiminde Analitik İnceleme Prosedürleri üzerine yüksek lisans yaptı. Gül, 1998 – 1999 yılları arasında ABD’de mesleki çalışma eğitimi gördü. Halkbank Teftiş Kurulu ve Maliye Bakanlığı Teftiş Kurulu’nda Maliye Müfettişliği yapan Gül, İstanbul Defterdarlığında Defterdar Yardımcılığı görevinde bulundu. 2010 yılında TMSF başkanlığına atanan Gül’ün görev süresi 2012 Şubat ayında dolmasına karşın; Haziran 2012 tarihinde 5 yıllığına başkanlığa yeniden atandı.